WKS Wawel

Teoretycznie najmłodsza z klubowych sekcji sportów indywidualnych, patrząc z historycznego punktu widzenia, wcale nie jest najmłodszą, bowiem już w latach trzydziestych XX wieku istniała jako sekcja z angielskojęzycznie brzmiącą nazwą dyscypliny – lawn tenis, co oznacza „tenis na korcie trawiastym”. Z tego też okresu pochodzą pierwsze informacje o jej działalności, m.in. w numerze 83 „Ilustrowanego Kuriera Codziennego“ z 1937 roku dowiadujemy się wynikach zawodów o mistrzostwo V okręgu Związków WKS-ów, w których triumfowali zawodnicy naszego Klubu – por. Henryk Jarosz, Adam Leja, ppłk Eugeniusz Luśniak, a w turnieju pocieszenia tych samych zawodów ppłk Eugeniusz Luśniak i por. Franciszek Comirski.

Ksiądz biskup Grzegorz Ryś wręcza medal podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski Księży w 2012 r. Fot. W. Litwicki

Sekcja została reaktywowana jako rekreacyjna w 1950 roku i działała aż do likwidacji OWKS Kraków w 1953 roku. Kierownikiem był mjr Artur Kaltbaum a w jej skład wchodzili: por. Bas, kpt. Habałowski, kpt. Łysiński, Adolf Krygiel oraz kilka żon oficerów i pracownic cywilnych DOK V. Korzystano z kortu ziemnego na terenie wojskowego szpitala okręgowego w Krakowie przy ul. Wrocławskiej. Poziom wyczynowy prezentowała tylko sekcja męska, wśród której wyróżniał się por. Bas. W latach sześćdziesiątych znów pojawiły się informacje o działalności sekcji – szkoleniowcem był wtedy Witold Katona, a jednym z zawodników Zenon Hajduga. Kolejne życie sekcja otrzymała w latach dziewięćdziesiątych, kiedy w 1994 roku na wybudowanym kilka lat wcześniej kompleksie pięciu ziemnych kortów dowódca KOW gen. dyw. Zenon Bryk i płk Kazimierz Rachwał zainicjowali powstanie sekcji. Korty zostały malowniczo usytuowane na terenie dawnych ogrodów królewskich znajdujących się na tyłach zespołu parkowego pałacu w Łobzowie – do dziś uważa się, że są jednymi z najpiękniej położonych obiektów sportowych tego typu.

Prof. Alosza Awdiejew w meczu aktorów Krakowa i Warszawy. Fot. W. Litwicki

Największe sukcesy sekcja święciła w pierwszej dekadzie swego istnienia. To wtedy medale mistrzostw Europy zdobywali Joanna Sakowicz, Magdalena Grzybowska, Katarzyna Strączy i Maciej Wójcik, a z czempionatów kraju zawodnicy przywozili po kilkanaście medali rocznie. Sekcja zarządzana była początkowo przez prezesa Kazimierza Rachwała i kierownika Jarosława Wójtowicza, a następnie od 1997 roku funkcję kierownika objął Paweł Wójcik. Dzięki intensywnej pracy zarządu sekcja wielokrotnie była gospodarzem zawodów o randze mistrzostw Polski, turniejów międzynarodowych (Międzynarodowe Mistrzostwa Małopolski, które odbyły się w latach 1998–2000), mistrzostw kadry KOW i innych imprez organizowanych latem na kortach przy ul. Bronowickiej, a zimą w hali przy ul. Rakowickiej.

W 1995 roku sekcja liczyła czterech zawodników (dziesięcio- i dwunastolatków), których trenerem był Zbigniew Górszczak. Już po dwóch latach działalności sekcji Joanna Sakowicz zdobyła pierwszy medal dla Klubu na mistrzostwach Polski w grze pojedynczej skrzatów. W 1996 roku oddano do użytku halę sportową przy ul. Rakowickiej, co stworzyło bardzo dobre warunki treningowe. Nic więc dziwnego, że zachęciło to wielu znanych z kortów krajowych i zagranicznych zawodników i zawodniczek do przyjścia do WKS Wawel. Między innymi w 1996 roku do sekcji przyszły z Olszy Kraków Magdalena Wojdyło i, niestety już po igrzyskach, Magdalena Grzybowska oraz Monika Schneider z Pogoni Siedlce. W klubie rozpoczęli pracę kolejni trenerzy: Wojciech Wojciechowski, Konrad Joźwiak, Artur Matyas, Piotr Radwański, Monika Ziółkowska. W 1996 roku zawodnicy sekcji zdobyli już dziesięć medali mistrzostw Polski, w tym pięć złotych. Po dwóch latach działalności szkoleniem objęto już ponad sześćdziesięciu młodych zawodników, a dorobek sekcji powiększył się o czternaście medali, w tym jedenaście złotych.

Magdalena Grzybowska Fot. Archiwum Klubu

Po raz pierwszy w historii sekcji jej zawodniczka, Magdalena Grzybowska, zdobyła mistrzostwo Polski seniorek. Systematycznie rozwijał się talent Joanny Sakowicz, która w swojej kategorii wiekowej nie miała równych w kraju. Obie zawodniczki z powodzeniem startowały w turniejach międzynarodowych WTA i ETA na całym świecie. Magdalena Grzybowska jako pierwsza polska zawodniczka wygrała prestiżowy turniej Polish Prokom Open w Sopocie. Sukcesy te dały jej na koniec sezonu 59. miejsce na liście WTA. W roku 1998 sekcję zasilili kolejni czołowi polscy zawodnicy: Katarzyna Strączy, Sebastian Rutka, Tomasz Braniecki z Nadwiślanu, Robert Pietrucha, Karol Urbański z Olszy oraz Maciej Wójcik z Klubu Tenisowego Nowy Sącz i Michał Kostecki z Okocimskiego Brzesko. Efektem tego była rekordowa liczba medali wywalczonych na mistrzostwach Polski – trzydzieści, w tym aż siedemnaście złotych! Magdalena Grzybowska po raz kolejny została mistrzynią Polski seniorek, a udane starty w turniejach międzynarodowych pozwoliły jej awansować na 30. miejsce w światowym rankingu WTA (najwyższe miejsce spośród polskich tenisistek do 2007 roku, kiedy na 8. miejsce awansowała Agnieszka Radwańska). Joanna Sakowicz wywalczyła trzy tytuły mistrzyni Polski, a dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła Katarzyna Strączy. Sukcesy wcześniej wymienionych zawodniczek, a także ich koleżanek i kolegów sprawiły, że sekcja w roku 1998 została sklasyfikowana na 4. miejscu w Polsce. Joanna Sakowicz została najmłodszą mistrzynią Polski seniorek, ponadto Magdalena Grzybowska i Katarzyna Strączy przyczyniły się do zdobycia przez Polskę brązowego medalu na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Wiedniu. W 2000 roku swój pierwszy medal mistrzostw Europy przywiozła Joanna Sakowicz – zawodniczka wywalczyła indywidualnie brąz na Mistrzostwach Europy do lat 16. W tym roku pierwsze sukcesy na polskich kortach zaczęli odnosić: młodziutki Maciej Wójcik i juniorka Magdalena Wojdyło, którzy w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli tytuły mistrzów Polski.

Sekcja po pierwszym okresie intensywnego rozwoju straciła nieco na poziomie sportowym. Stało się tak z dwóch powodów. Pierwszy to odejście z różnych przyczyn kilku czołowych, jeżeli nie najlepszych zawodniczek i zawodników, którzy stanowili o pozycji sportowej sekcji. Magdalena Grzybowska w 2002 roku z powodu kontuzji musiała zakończyć karierę, Katarzyna Strączy w czerwcu 2000 roku przeniosła się do Sopotu, Magdalena Wojdyło i Sebastian Rutka wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Drugi powód, o wiele poważniejszy, to sytuacja klubu po rozwiązaniu WOSS i przekazanie kompleksu sportowego przy ul. Rakowickiej w użytkowanie 2. Korpusowi Zmechanizowanemu. Ograniczyło to w zdecydowany sposób możliwości szkoleniowe sekcji, szczególnie w okresie zimowym. Ani klub, ani sekcja nie były w stanie sfinansować wynajmu hali tak, aby w pełni zabezpieczał niezwykle ważne w tym czasie szkolenie prawie osiemdziesięciu zawodników. Pomimo tego drugie pięciolecie działalności sekcji wniosło do dorobku klubowego kolejne medale i sukcesy w imprezach krajowych i międzynarodowych.

Najlepszy sezon w karierze zaliczył podopieczny trenera Michała Kosteckiego Maciej Wójcik, który w 2001 roku jako piętnastolatek zdobył we Włoszech brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Europy oraz medal takiego samego koloru na Pucharze Narodów w Niemczech. Ponadto w grze pojedynczej i grze mieszanej na Mistrzostwach Polski Juniorów i Kadetów wywalczył trzy medale srebrne i dwa brązowe. Spore sukcesy obok Wójcika zanotowali jeszcze: Joanna Sakowicz, która zdobyła dwa tytuły mistrzyni Polski w grze pojedynczej – w hali i na otwartym korcie oraz Magdalena Wojdyło – międzynarodowa mistrzyni Polski w grze mieszanej oraz mistrzyni Polski seniorów w grze mieszanej. Rok 2002 był pierwszym rokiem w którym nastąpiło zahamowanie dynamicznego rozwoju sekcji. Wystąpiły pierwsze kłopoty z treningiem zimowym w hali, a do tego dołożyło się odejście z sekcji kilku zawodników, o których mowa była wcześniej. Mimo tego Joanna Sakowicz wywalczyła w Wiedniu drużynowe mistrzostwo Europy seniorów, a rok później w Pradze brązowy medal. Na kortach krajowych wśród seniorek niezmiennie królowała Joanna, a junior młodszy Karol Urbański zdobywał medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i mistrzostwach Polski. Niewątpliwym sukcesem Joanny Sakowicz były jej zwycięstwa w międzynarodowych turniejach ITF w Maroku, Tallinnie i w Warszawie.

Joanna Sakowicz. Fot. Archiwum Klubu

Rok 2004 nie zaczął się dla sekcji szczęśliwie – przeciągające się kłopoty zdrowotne najlepszej w tym okresie tenisistki sekcji Joanny Sakowicz wyłączyły tę utalentowaną zawodniczkę z walki o medale, choć udało jej się jeszcze wywalczyć złoty medal w mistrzostwach Polski w hali. Godnie starali się ją zastąpić młodsi koledzy: Karol Urbański i Maciej Wójcik. Maciej Wójcik sprawił ogromną niespodziankę, zdobywając tytuł młodzieżowego mistrza Polski, a w parze z Karolem Urbańskim wywalczyli tytuł drużynowych halowych mistrzów Polski. Do tych sukcesów Maciej Wójcik dorzucił jeszcze brązowy medal Mistrzostw Europy Kadetów w drużynie. W tym roku zrezygnował z kierowania sekcją ogromnie zasłużony i prowadzący sekcję niemal od początku istnienia Kazimierz Rachwał. Po jego rezygnacji na czele Zarządu sekcji stanął dr Krzysztof Oleś, a kierownikiem pozostał Paweł Wójcik. Niestety, próby odbudowania potencjału sekcji wspólnie z pracującymi w tym czasie trenerami Wojciechem Wojciechowskim, Michałem Kosteckim, Andrzejem Makowieckim i Magdaleną Górnicką nie przyniosły spodziewanych rezultatów, ponieważ nie udało się wykonać dwóch zadań: nie znaleziono przez Zarząd Klubu i kierownictwo sekcji sposobu na pełne zabezpieczenie potrzeb treningowych w okresie zimowym oraz nie udało się umiejętnie połączyć komercyjnej działalności ze szkoleniem ukierunkowanym na wyniki sportowe.

Kolejne lata były jeszcze uboższe w sukcesy: w roku 2005 zawodnicy przywieźli tylko dwa medale z mistrzostw Polski: brązowy Karol Urbański w juniorach i srebrny Joanna Sakowicz w seniorkach. Druga połowa roku dla Joanny Sakowicz była lepszym okresem – wielokrotnie startowała w międzynarodowych turniejach ITF, ostatecznie odnosząc zwycięstwo w Czechach. W 2007 roku ostatni znaczący seniorski sukces sportowy sekcji tenisowej odniosła Joanna Sakowicz zdobywając złoty medal w grze pojedynczej na Halowych Mistrzostwach Polski. Po załamaniu się szkolenia w sekcji zarząd Klubu, starając się zmienić ten niekorzystny trend, powierzył kierownictwo sekcji działaczowi od dziesiątków lat związanym z klubem (wcześniej w sekcji piłki nożnej), a zarazem Prezesowi Małopolskiego Związku Tenisowego Wojciechowi Litwickiemu. Zatrudniono również do pracy w szkółkach dwóch nowych instruktorów.

Dopiero w 2012 roku zawodnicy sekcji wywalczyli kolejny medal z imprezy rangi mistrzowskiej – Aleksandra Wierzbowska zdobyła dwa tytuły Mistrzyni Polski Krasnali. Wraz z nią pod okiem trenera Zbigniewa Górszczaka szkolili się Alicja Niedźwieńska oraz Piotr Kusiewicz, którzy w następnych latach osiągali sukcesy na miarę mistrzów Polski – w 2014 roku w Halowych Drużynowych Mistrzostwach Polski zespół w składzie Aleksandra Wierzbowska, Alicja Niedźwieńska i Rozalia Gruszczyńska zdobył Mistrzostwo Polski Skrzatek pokonując w pięknym stylu kolejno: Legię Warszawa, Promasters Szczecin i RP Sport Olsztyn. Mimo takich sukcesów zawodniczki zdecydowały się na zmianę barw klubowych i jeszcze w 2014 roku Aleksandra Wierzbowska i Alicja Niedźwieńska opuściły Klub, przechodząc do Krakowskiego Kolejowego KS Kraków. Była to duża strata dla sekcji, ponieważ zawodniczki te były bardzo utalentowane i świetnie zapowiadały się na przyszłość – w klasyfikacji Polskiego Związku Tenisowego zajmowały wysokie pozycje, Aleksandra Wierzbowska w 2013 roku była na 2. miejscu, a Alicja Niedźwieńska na 22. wśród skrzatek. Po odejściu tych dwóch, w zasadzie ostatnich liczących się zawodniczek można mówić o ponownym załamaniu się szkolenia w sekcji.

Kolejna próba wznowienia wyczynu miała miejsce w 2015 roku, kiedy Jacek Pajdak, zaproponował współpracę z dwiema grupami młodzieżowymi: pięcio-, sześciolatków i ośmio-, dziesięciolatków. Czynił też próby uczynienia sekcji samofinansującą się, dzięki prowadzeniu szkółki tenisa, jednak nie udało się to i dopiero w 2019 roku Zarząd podjął kolejne próby reaktywowania szkolenia młodzieży, nawiązano również współpracę z Małopolskim Związkiem Tenisowym. Do tego czasu korty były wynajmowane tylko na komercyjny użytek.

Trzeba również wspomnieć o grupie weteranów, którzy przez lata wspierali sekcję tenisową, a uczestnicząc w rywalizacji sportowej dla tej grupy wiekowej odnosili również znaczące sukcesy sportowe w turniejach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich. W grupie weteranów w 2012 roku systematycznie trenowało dwudziestu dwóch zawodników, którzy brali udział w drużynowych meczach międzyklubowych, a nawet w międzynarodowym meczu z reprezentacją z Denver w USA. Atmosfera wzajemnej życzliwości jaką tworzą weterani w sekcji tenisowej i aktywne uczestniczenie w jej życiu, jest przykładnym przestrzeganiem hasła naszego Klubu: Niech pomni kto ma dobro ogólne na celu, że jedność i duch zgody to siła Wawelu.

Oprac. na podst.: Wojskowy Klub Sportowy Wawel 1919-2019: publikacja jubileuszowa. – Kraków, 2019.

Reprezentacja WTT „Wawel” na XLI Turnieju Par. Fot. Prywatne archiwum Wojciecha Litwickiego

Skip to content deepika padukone sex videos tryporno.net my friend hot mom sex videos sex videos college pornstarsporn.info crows zero boobs press indian analpornstars.info desi long sex payal rajput hot dirtyindianporn.info sex film english mumbai sexy com anybunny.tv bhojpuri video sexy bf bhojpuri video chudai freepornhunter.net boobs sucking hot payal rajput nude com-porno.com xvi deos hindi seks video tryporn.net xnxxdelhi sab wab.com indiantubevideos.net chut chudai picture real sex india indiansgetfucked.net sex call phone number porn hub vedio indiansexbar.mobi www hindi xxx vidio kerala bf movie indiantube.mobi zxnxx super aunty fuck xxx-tube-list.net erotic movies xvideo gehana vasisth hot freebigassporn.org group boob sucking indian sex kannada goodindianporn.net nayanthara sex video