w kategorii: Aktualności

Znaczącymi sukcesami krakowskich spadochroniarzy zakończył się 5 Spadochronowy Puchar Krakowa, który jednocześnie był czwartymi w kolejności zawodami tegorocznego Pucharu Europy Wschodniej w Celności. W klasyfikacji drużynowej zespół „KRAKÓW Wawel” zajął pierwsze miejsce i jest to drugie pierwsze miejsce tej drużyny w historii tego cyklu zawodów! Jednocześnie, w klasyfikacji indywidualnej kobiet Ewa Wesołowska zdobyła złoty medal, a liderka tegorocznego Pucharu Irena Paczek-Krawczak srebrny! Ponadto w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn Artur Gosiewski zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal!

Tegoroczna edycja zawodów w Krakowie była wyjątkowa… Dzięki objęciu wydarzenia patronatem Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacka Majchrowskiego i współorganizacji zawodów – wspólnie z WKS „Wawel” – przez Gminę Miejską Kraków, realizowanej przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa, był możliwy powrót do miejsca, które się najbardziej kojarzy ze spadochroniarstwem w Krakowie – powrót na krakowskie Błonia. Tutaj odbywały się wszystkie wielkie imprezy plenerowe w naszym mieście, w tym też zawody spadochronowe. Miejsce rozgrywania zawodów wymagało dokonania uzgodnień z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i znalezienia odpowiedniego statku powietrznego, który by spełnił oczekiwania wszystkich stron. W celu zabezpieczenia transportu skoczków udało się pozyskać śmigłowiec Mi-8 z TECH-MONT Helicopter Company. Śmigłowce tej firmy już kiedyś zabezpieczały w tym miejscu skoki spadochronowe osób niepełnosprawnych. Poza odpowiednim statkiem powietrznym i wsparciem osób odpowiedzialnych za zarządzanie przestrzenią powietrzną nad Krakowem, trzeba było znaleźć odpowiednich partnerów do organizacji takiego przedsięwzięcia. Poza Gminą Miejską Kraków, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia, jest jeszcze długa lista instytucji i osób zaangażowanych w to wydarzenie. Wspomnę tylko najważniejszych partnerów: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Compact Skydive ze Słowacji, Budrem Euro-Invest Kraków, PZL Mielec, Wokół Stołu, Edmund Kosiec i wielu, wielu innych.

Zawody planowano rozegrać w dniach 14-16 września br. W tegorocznym Spadochronowym Pucharze Krakowa startowało 35 zawodniczek i zawodników. Organizatorzy celowo ograniczyli liczbę biorących udział zawodników ze względu możliwości transportowe śmigłowca oraz utrudnienia dla kierujących ruchem lotniczym na lotnisku Kraków – Balice, spowodowane wykonywaniem skoków spadochronowych w tym miejscu. Rywalizować w celności lądowania na Krakowskich Błoniach przyjechali zawodnicy z rekordowej ilości państw: Kanady, Mołdawii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Polskę reprezentowały dwie drużyny gospodarzy: „KRAKÓW Wawel” i „KRAKÓW Wawel 2”. Zawody sędziowała siedmioosobowa komisja sędziowska (z Kanady, Węgier i Polski) pod przewodnictwem Mariusza Puchały. Planowano rozegrać jedną kolejkę treningową i sześć kolejek zawodniczych, wszystko to z wysokości 1000 metrów nad Błoniami. Niestety pogoda pokrzyżowała w pewnym stopniu plany organizatorów. W piątek nie udało się wykonać ani jednego skoku i zawodnicy rozpoczęli wykonywanie skoków dopiero w sobotę późnym popołudniem. Rozgrywanie konkurencji zakończono zgodnie z biuletynem zawodów o 14.00 w niedzielę. W sumie wykonano jedną kolejkę treningową i trzy kolejki zawodnicze oraz jeden skok powtórkowy i dogrywkę pomiędzy dwoma zawodniczkami o trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej kobiet.

Jak już wspominaliśmy zwycięzcą klasyfikacji drużynowej został zespół „KRAKÓW Wawel”, w składzie: Irena Paczek-Krawczak, Ewa Wesołowska, Artur Gosiewski, Kamil Wójciak. Srebrny medal wywalczył zespół „AEROCLUBUL ROMANIEI” z Rumunii. Miejsce trzecie przypadło dla węgierskiej drużyny „HUNGARY SZOLNOK”. W klasyfikacji indywidualnej kobiet triumfatorką została Ewa Wesołowska (zawodniczka gospodarzy) z wynikiem 10 cm, na miejscu drugim uplasowała się liderka całego tegorocznego Pucharu Europy Wschodniej w Celności Irena Paczek-Krawczak z wynikiem 11 cm. Na miejscu trzecim zostały sklasyfikowane dwie zawodniczki z Rumunii z takim samym wynikiem 20 cm: Gabriela Balascau i Andreea Padurean. Rozstrzygnięcia nie przyniosła nawet dogrywka, bo zawodniczki uzyskały w tym skoku taki sam wynik 2 cm. A wyniki we wcześniejszych skokach układały się dokładnie tak samo. Klasyfikację indywidualną mężczyzn wygrał Zoltan Nagy z Węgier z bardzo dobrym wynikiem 3 cm, na miejscu drugim uplasował się Gabriel Pop z Rumunii z niewiele gorszym wynikiem 4 cm, a na miejscu trzecim zawodnik gospodarzy Artur Gosiewski z wynikiem 8 cm.

Osiągnięte bardzo dobre wyniki nie pozostały bez wpływu na klasyfikacje generalne Pucharu Europy Wschodniej w Celności 2018 i miejsca zajmowane przez polskich zawodników. Liderem klasyfikacji drużynowej pozostał zespół „KRAKÓW Wawel”. Kamil Wójciak awansował na drugą pozycję w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn. A liderką klasyfikacji kobiet od początku tego roku pozostaje Irena Paczek-Krawczak.